כיצד לבחור מטפל אלטרנטיבי?

במצב החוקי כיום, אין צורך ברשיון עיסוק בתחום רפואה משלימה, כל אדם רשאי על פי חפש663799_offering העיסוק 1992 לעסוק בכל משלח יד שאינו דורש רשיון ספציפי ולכן כל אחד יכול להיות מטפל אלרנטיבי ללא בקרה כלשהי. כדאי מאוד לגשת לטיפול במקום מוסדר למשל קופות חולים שהקימו יחידות לרפואה משלימה, בתי חולים, מרפאות מוכרות לרפואה משלימה, מטפלים ברפואה משלימה שהם גם רופאים ידועים או מטפלים ותיקים ומוכרים או מטפלים בעלי ותק והמלצות מקרובים או מכרים.
כדאי מאוד להזהר ממטפלים לרפואה אלטרנטיבית אשר מבטיחים ריפוי מלא או תרופות פלא מכל סוג, בעיקר כאשר לא ניתן להשיג אותן ברפואה המערבית והקונבנציונלית. אסור לשכוח שלחברות התרופות יש כוח ועוצמה שלא תאמן. במקרה של חומר פעיל מכל סוג, גם בעוצמה חלקית או ביעילות מופחתת, סביר להניח שהן היו כבר מכירות את החומר ומפיקות ממנו תרופה מסחרית כלשהי.
מקובל מאוד שבטיפולים אלטרנטיביים שונים המטפל יכין וימליץ על משחות ומרקחות שונות, אולם יהיה ניתן להכין אותן ברוב בתי המרקחת, או לפחות בבתי מרקחת העוסקים הרפואה אלטרנטיבית. משחות הניתנות להכנה רק על ידי המטפל עצמו מעוררות חשש לגבי אמינותן.
כל חומר שנלקח דרך הוריד נקרא תרופה ודורש את אישור משרד הבריאות. אל תסכימו להיות שפני נסיון של אנשים שאינכם מכירים.
כדאי מאוד שיהיה ברשותכם פירוט מלא של התרופות או המשחות בהם השתמשת למקרה של אלרגייה, תגובות בין תרופתיות וכדומה.
נסו לקבל את הרושם האם הטיפול נעשה מתוך כוונה מקצועית אמיתית לטיפול רפואי או מתוך רצון לרווח כספי תוך כדי ניצול תמימות המטופל. מכיוון שרפואה אלטרנטיבית כוללת תחומים רבים ואפורים, קשה להגדיר תוצאות טיפול בצורה מדויקת בכל מקרה ומקרה והדבר עלול לגרום לחיכוכים ואי הבנות.
אל תתבישו לשאול את המטפל האלטרנטיבי היכן למד, האם הוא מבוטח בביטוח מקצועי, מה הסכנות בטיפול, מה עלות הטיפול, כמה זמן כל טיפול, ומה צפי של מספר טיפולים משוער למקרה כמו שלך. המצב כיום בו אין צורך בתעודה למצועות רפואה אלטרנטיביים גרם לקהל הרחב להיות חשדן יותר כלפי המטפלים השונים. הדרך הנכונה לברר את המידע היא דווקא דרך הטלפון או להשיג חלק מהמידע דרך האינטרנט.
בשום מצב אל תוותרו על טיפול ומעקב של רופא מערבי, 'רגיל' של קופת חולים. חייבים לשמור על נקודת יחוס להשוואה כדי לדעת מה יעילות הטיפול האלטרנטיבי. אם המטפל האלטרנטיבי מתעקש על ניתוק הקשר עם הרופא המסורתי, התרחקו מהר ככל האפשר מהמטפל האלטרנטיבי! הוא כנראה מנסה להסתיר ממכם מידע חשוב!
מנגד, שוחחו עם רופא המשפחה וספרו לו על כוונתכם לגשת למטפל אלטרנטיבי. כיום הגישה לרפואה טבעית פתוחה יותר מבעבר, גם עקב המחשבה שאם הטיפול לא יועיל לפחות לא יזיק. אם הרופא נגד הטיפול האלטרנטיבי נסו להבין ממנו את עיקרי ההסתיגויות שלו כדי להעלות אותן מול המטפל האלטרנטיבי. גם אם הרופא נגד אל תוותרו על ביקורות ומעקב תקופתי אצלו.