יוגה

מדיטציה | דמיון מודרך | היפנוזה | NLP

מדיטציה

מדיטציה היא תיאור כללי של טכניקה או טיפול או אמצעי או כלי אותו יכול כל אדם לרכוש ולסגל , ובאמצעות תרגול של מדיטציה האדם עשוי להגיע לרגיעה ושלווה , לאפשר לעצמו להתחבר אל עצמו , ועל ידי כך להבנה טובה יותר של אורח חייו , בעיות שהוא חווה , ואף פתרונות שיש בהם להקל על מצבו או לפתור את בעיותיו . יש סוגים שונים של מדיטציה אשר הבולט בהם הוא יוגה .

דמיון מודרך

דמיון מודרך הוא טכניקה שמיועדת לנסות לשנות ולגרום שינויים גופניים ונפשיים אצל המטופל . דמיון מודרך הוא למעשה טכניקה או תהליך המבוססים על מדיטציה או תהליכים מדיטטיבים , ובמהלכו המטפל מנחה את המטופל לדמיין סיטואציות או מקומות או תהליכים , על מנת לשחרר את הגוף ממתחים , כאבים , בעיות וכולי .

ביופידבק

ביופידבק הוא טיפול משלים מסוג הטיפולים הלימודיים . באמצעות טיפול ביופידבק המטופל משיג מודעות למצבו ולומד טכניקות ושיטות של התמודדות עם מצבו ועם הקלה על המצב . ביופידבק מתבצע כאשר מוצמדות למטופל אלקטרודות המחוברות למכשירים שנותנים משוב או פידבק על תפקוד הגוף . המטופל לומד על פעולת גופו ועל תגובותיו באמצעות המכשירים והאותות על גבי הצג , וכך מתאשפר לו להגיע להבנה , מודעות ושליטה במצב .

היפנוזה

היפנוזה היא מצב שונה של מודעות , במהלכו המטופל מגיע לריכוז בדרגה גבוהה ביותר , לצד מודעות לחויות והאירועים שהוא עובר וחווה . הדבר מתבטא בחשיבה איטית המפעילה את כל החושים ונוהגים לומר שהמטופל נמצא במצב כמו חלום אך ללא שינה אמיתית . להיפך , המטופל מגיע לשלב אחר של מודעות והוא מרוכז מאוד בחוויה . יש הסבורים כי היפנוזה היא שיטה לפתרון בעיות רפואיות ונפשיות כמו לחצים , מתחים , חרדות , נדודי שינה , אלרגיות , שליטה בכאבים ועוד . אחרים טוענים כי באמצעות היפנוזה אפשר לשתול זיכרונות או חוויות , ולחילופין לבטל ולמחוק זיכרונות או תחושות או זיכרונות מן התודעה של האדם . יש לציין כי גם אם שוקלים לעבור טיפול היפנוזה חייבים לוודא שהמטפל הוא רופא מוסמך בתחום של היפנוזה , מקצועי ובעל ניסיון בתחום .