צמחי מרפא

צמחי מרפא: שימושים

צמחי מרפא, שימושים עיקריים ותכונות

צמחי מרפא מלווים את האדם משחר ההיסטוריה, והיו תמיד בשימוש נרחב. חלקם כל כך פופולאריים וידועים עד שהפכו לחלק בלתי נפרד מהמטבח שלנו, ואנו קוראים להם בשם תבלינים, בלי לדעת שהחלו כצמחי מרפא. כל אזור פיתח כצפוי את השימוש בצמחי המרפא המקומיים, והם נכנסו לשמוש ברפואה העממית המקומית, בשימוש במטבח, וכחלק מהפולקלור המקומי.
שימוש בצמחי מרפא ניתן לראות ברחבי העולם, ובעיקר במערות האדם הקדמון, מצרים הקדומה, יוון, רומא, שבטי ילידים בפפואה ניו גיני, האבוריגנים באוסטרליה, סין, יפן וכל ארצות ארופה. מאז ומעולם השתמשו בצמחי מרפא כאשר חלק מהידע עתיק היומין אבד ולא נישמר. למרות זאתן קיימת כמות נכבדה מאוד של ידע בעולם המודרני על צמחי מרפא והשימוש בהם.

בזמנים עתיקים בארופה היה ידע נרחב בשימוש בצמחי מרפא, בתרבות הקלטית, הויקינגית, ההונית הגאלית והיוונית, בעלי הידע זכו לכבוד רב ונחשבו לבעלי כוחות על. עם כניסת הנצרות, ובעיקר בתקופת ימי הבינים, האינקויזיציה דנה והעלתה על המוקד מרפאים ומרפאות רבים באשמת כישוף, וכך אבד ידע רב ויקר מפז שמקורו בעולם העתיק על השימוש בצמחי מרפא.
בתרבויות אחרות העריכו יותר את המרפאים, כמו שהיה מקובל בתרבות האינדיאנים. קראו להם שמאנים, ונתנו להם מקום של כבוד בחברה. הידע הנרחב הועבר בעל פה מדור לדור. בסין צמחי המרפא הינם חלק בלתי נפרד מהתרבות עצמה והשימוש בצמחי מרפא כל כך נרחב ומפותח,עד שהוא נפוץ יותר משימוש ברפואה קונבינציאונלית.
גם בתרבות היהודית רווח השימוש בצמחי מרפא ללא כל איסור דתי. ברפואת הרמבם יש אוסף נכבד של ידע על צמחי מרפא והשימוש בהם שאינו מנוצל היטב כיום, ויכול להועיל מאוד למערכת הבריאות של מדינת ישראל.
כיוון שרפואה משלימה הפכה פופולארית כל כך בעשורים האחרונים, קמו בתי ספר רבים המציעים מגוון קורסים בתחום, לעיתים עם שמות אקזוטיים ועלויות גבוהות. חבל שרפואת צמחי המרפא תשאר בידיהם של יחידי סגולה אשר יכולים להרשות לעצמם קורסים יקרים ולא תמומש על ידי כל כמות שהיא באמת, זמינה ובעלת עלות סמלית: מתנתה של אמא אדמה לאנושות.
אין לשכוח שרוב צמחי המרפא ניתנים לרכישה בסופר במחיר שקלים בודדים או בכל חנות טבע שכונתית.
באתר יש מספר קטן וחלקי ודוגמאות לצמחי מרפא ידועים ואופן השימוש בהם, אך בעולם יש עוד מאות אלפי צמחים וידע עצום על רפואת הצמחים. לא כדאי לשלול שימוש בידידנו הקטנים, הצמחים, שנמצאים בסופר הקרוב, ואולי אפילו על מדף אצלנו במקרר. כל כך קרובים מחכים רק שנשתמש בהם ונתרפא, ויכולים להוות תחליף לאספירין או סירופ השיעול או משחת הקורטיזון במקרים רבים.
בסוף רשימת צמחי המרפא מצורף פירוט של השימוש המאגי הנעשה בחלק מהצמחים כפי שהיה מקובל על דורות של מאמינים, ואפילו בדורנו אנו. השימוש המאגי בצמחים מלווה את האדם משחר ההיסטוריה,ובעולמנו רב הנסתר על הגלוי.